начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

Няколко казуса с етажна собственост

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Няколко казуса с етажна собственост

Мнениеот djorov » 14 Фев 2014, 13:11

Здравейте. като домоуправител на жилищен блок ми изскочиха няколко казуса, които трябва да реша и се надявам да ми помогнете.
Първия казус е следния - между последния етаж на блока и самия покрив имаме едно междинно пространство, в което се бяха настанили гълъби, които направиха первазите, климатиците и около блока покрити с курешки. За да ги изгоним се викнаха алпинисти, които поставиха във вентилационните отвори на това пространство едни решетки, които спират гълъбите. На годишното общо събрание се реши, разходите за това - труд и материали да бъдат събрани допълнително от живущите, а не да се вземат от събраните до момента пари в касата на блока. Реши се сумата да е по равно на апартамент, а не да се мъчи а се дели по идеални части. Няколко месеца преди това едната част от покрива(едната от чупките) беше запушена със самостоятелно решение на съседка, чиито 2 апартамента са в тази чупка. Сега една от съседките под нея, отказва да плати сумата искана от нея, с оправданието, че горната съседна вече е била направила този ремонт за техния щранг и тя нямало да плаща за останалите.
Прегледах закона и видях, че всички собственици са длъжни да заплатят ремонтите. За мен направените разходи на друг човек, не я освобождават от задължението да участва в заплащането на останалите разходи. Отделно това е решение на общото събрание - то е предложено, гласувано и прието, има си протокол и всичко.
Какво да правя в този случай? Прочетох, че може да се наложи да издам някакво нареждане за изпълнение на решение на общото събрание, прочетох и че има някакви административно глоби от 20 до 100 лв при отказ. Но не ги разбрах добре тези мета в закона. Какви стъпки мога да предприема? Кога и от кой се налага тази глоба? Трябва да ходя до кметството ли, ако се заяде и откаже?

Втория казус е свързан с ремонт на покрив на тераса. Терасите в блока са така направени, че са една върху друга. Не е от случаите, когато терасата се явява покрив на друго помещение на долния етаж - стандартно блоково строителство :). На последния етаж, е започнало да тече и сега собствениците искат да се ремонтира за сметка на блока. Как мога да разбера дали тази тераса се води обща част, за да бъде поета от всички, или ремонта да е за сметка на собствениците. Съществува момента, че през тази тераса има чучур за оттичане на покрива, макар терасата да е по-ниска от покрива. Това прави ли я част от общите части, или не? Понеже всички останали тераси под тях, ако има проблем, се оправя между собствениците на двата апартамента, но в случая те са най-горния етаж и над тях няма никой.
djorov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Фев 2014, 12:47

Re: Няколко казуса с етажна собственост

Мнениеот djorov » 17 Фев 2014, 19:00

Някой? Нещо? :?
djorov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Фев 2014, 12:47

Re: Няколко казуса с етажна собственост

Мнениеот ivanov_p » 17 Фев 2014, 19:16

Всички плащат и им пукат ушите!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4510
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Няколко казуса с етажна собственост

Мнениеот elgeor » 18 Фев 2014, 10:17

Задължението за плащане е за всички. Вижте на лични.
elgeor
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 11 Апр 2012, 11:40

Re: Няколко казуса с етажна собственост

Мнениеот djorov » 18 Фев 2014, 12:18

Благодаря за отговора. Пак прегледах закона и видях, че това, която съм мислил за издаване на нареждане всъщност е Заявление за издаване на заповед за изпълнение, което явно се прави в съда, а не от домоуправителя. Просто на първия прочит, не съм обърнал много внимание.
Относно глобите - в закона
Чл. 55. (1) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател в сграда или отделен вход в режим на етажна собственост, който не изпълни задължение по този закон, се наказва с глоба от 20 до 100 лв., когато е физическо лице, или с имуществена санкция от 150 до 350 лв., когато е юридическо лице.
може ли да се приложи върху собственик, не изпълняващ решение на общото събрание? Ако да, кой и как налага тези административни глоби?
djorov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 14 Фев 2014, 12:47


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron