ntlex написа:..Просто работя по теми,касаещи адаптирането на нашето законодателство и търся мнения от по-широк кръг хора.
глупости!
|
|
ntlex написа:..Просто работя по теми,касаещи адаптирането на нашето законодателство и търся мнения от по-широк кръг хора.
ztlex написа:Абе, ти добре ли си ?
За яснота следва да се добави, че в разпоредбата на чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК е установен преклузивен, а не давностен двугодишен срок, считано от извършване на последното изпълнително действие, като неговото изтичане води до прекратяване на изпълнителното производство. С настъпване на някое от основанията по чл. 433 ГПК изпълнителното правоотношение се прекратява по право, поради което постановлението на съдебния изпълнител за прекратяване само констатира настъпилото прекратяване и невъзможността след тази дата да се извършват други изпълнителни действия по това изпълнително производство. Тъй като, обаче, материалното право на взискателя не се погасява и изпълнителният лист не се обезсилва, той може да започне ново изпълнително производство за същото вземане, докато давността не е изтекла.
Наистина при наличието на някоя от хипотезите на чл. 433, ал. 1, т. 3-т. 8 от ГПК съдебният изпълнител е длъжен да прекрати производството служебно, но ако не извърши това бездействието му не подлежи на обжалване от страна на длъжника, тъй като не попада в хипотезите на чл. 435, ал. и ал. 3 от ГПК. Поради това правилно е прието от СГС, че частната жалба е недопустима в частта й, с която е поискано прекратяване на изпълнителното производство по реда на чл. 433, ал. 1, т. 8 от ГПК.
- опр. Софийски АС 1786/2009г.На второ място, жалбата е насочена срещу действие, което не подлежи на самостоятелно обжалване. Жалбоподателят има качеството на длъжник в изпълнителното производство. В разпоредбата на чл. 435, ал.2 ГПК е посочено конкретно кои действия на съдебния изпълнител може да обжалва длъжника и налагането на запор върху пенсията не е сред тях. Обжалваемите действия са лимитативно изброени в нормата на закона. А съдът е длъжен да прилага закона такъв, какъвто е.
ntlex написа:А това е важно да се знае, както е важно друго: кога се прекратява изпълнителното дело - с изтичане на преклузивния срок, или с постановяването на прекратяването? Защото оттам идва една друга интересна тема, касаеща давността на вземането.
ntlex написа:Ами всичко си е наред.
Значи, това че СИ не е постановил прекратяване на делото през 2006 нама никакво значение, делото е прекратено ez lege -по силата на закона.
А що се отнася до давността, вече има яснота - Решение на ВКС, което казва, че в такива случаи новата давност тече от последното изпълнително действие по ИД преди перемирането му. Забележете, дори не е от постановяването, или от прекратяването ex lege. Това, че делото е прехвърляно няма никава правна стойност, защото след 2006 г. фактически не е съществувало изпълнително дело.
бай Живко Сталев написа:прекратяването на изпълнително производство не е равнозначно на прекратяване на исков процес, нито на неуважаване на иск, което има предвид чл.116, б. „в” от ЗЗД” (Ж.Сталев, „Българско гр. проц. право”, изд. „Сиела”, 2000 г., стр.711, § 156, т.4) и не заличава ефекта на прекъсване на давността, породен от образуване на изп. производство. От деня на прекратяване на изп. производство започва да тече нова давност съгл. чл.117, ал.1 от ЗЗД
gudio написа:Т.нар. преклузивен срок от 2 г. тече от последното изпълнително действие, а давността - от датата на прекратяване, било "eZ lege" било ex lege, било ipso iure, било след постановление. Прочее , погледнете предходните страници - по действащия ГПК [b]от СИ зависи дали ще издаде постановление за "перемиране", колкото и ztlex / ntlex да му се иска да бъде другояче [/b]
REVOLUTION написа:gudio написа:Т.нар. преклузивен срок от 2 г. тече от последното изпълнително действие, а давността - от датата на прекратяване, било "eZ lege" било ex lege, било ipso iure, било след постановление. Прочее , погледнете предходните страници - по действащия ГПК [b]от СИ зависи дали ще издаде постановление за "перемиране", колкото и ztlex / ntlex да му се иска да бъде другояче [/b]
Погасителната давност започва да тече не от последното изпълнително действие , а от прекратяването на изпълнителното дело , тъй като до прекратяването на последното давността е спряна.
Колкото до подчертаното , в мокрите сънища на СИ може и такова да е тълкуването на закона ,но не и в реалния свят. .
poli_g написа:REVOLUTION написа:gudio написа:Т.нар. преклузивен срок от 2 г. тече от последното изпълнително действие, а давността - от датата на прекратяване, било "eZ lege" било ex lege, било ipso iure, било след постановление. Прочее , погледнете предходните страници - по действащия ГПК [b]от СИ зависи дали ще издаде постановление за "перемиране", колкото и ztlex / ntlex да му се иска да бъде другояче [/b]
Погасителната давност започва да тече не от последното изпълнително действие , а от прекратяването на изпълнителното дело , тъй като до прекратяването на последното давността е спряна.
Колкото до подчертаното , в мокрите сънища на СИ може и такова да е тълкуването на закона ,но не и в реалния свят. .
Изречение последно, ако е насочено към Балуев е некоректно( наистина някъде го коментирахме преди време този въпрос- трябва или не, с постановление или как)- така щото 433 указва в кои хипотези се постановява прекратяване, но и знаем, че от как го има чл. 18 в ЗЧСИ мноооооого трудно да се говори за перемпция..
Назад към Изпълнително и обезпечително производство
|
|
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта