Страница 1 от 1

Аборт по желание / медицински показания?

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2018, 19:02
от mamarinov
Здравейте.
Жена на възраст над 35 г. иска да направи аборт, но е пропуснала законовия срок за аборт по желание - до 12 седмица. След този срок законът допуска аборт по медицински показания (Наредба на МЗ №2 от 01.02.1990 г. за условията и реда за изкуствено прекъсване на бременността, изменена и допълнена в ДВ бр.89/31.10.2000 г.). За да се допусне, се свиква комисия, която да го разреши. Заболяванията, заради които се допуска аборт по медицински показания, за изброени в приложение №2 към гореспоменатата наредба. Едно от тях е "възраст на жената под 16 и над 35 г.".
Въпросът ми е: комисията длъжна ли е да уважи искането на жената, позовала се на възрастта си, или го прави само ако прецени, че въпросното "заболяване" (в случая възрастта) може да доведе до някаква опасност?

Re: Аборт по желание / медицински показания?

МнениеПубликувано на: 19 Юли 2018, 22:26
от nikodim77
Добре де! Цитирате наредба, в която е даден (що-годе) отговор на поставения въпрос, който всъщност е по-скоро въпрос за медицински форум. :roll:
Прочетете чл. 14 и чл. 15 от същата наредба...
Дали е длъжна комисията да се съобрази с желание на пациент зависи от това, с кои нормативни документи наистина е длъжна да се съобрази. Та, от тук виждаме, че възрастта на пациентката дава зелена светлина на комисията, следва да се вземе предвид и НАРЕДБА № 19 от 22 декември 2014 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Акушерство и гинекология“, в чието съдържание е налице следното:
1. „Аборт“ е загуба или прекъсване на бременност, преди плодът (плодовете) да е (са) станал(и) потенциално жизнеспособен (жизнеспособни) по критериите, дефинирани в т. 17.
17. „Потенциална жизнеспособност“ е теоретична способност на плода да води извънутробен живот. Плодът се определя като потенциално жизнеспособен, ако отговаря на следните критерии:
а) телесна маса при раждането 800 и повече грама и/или гестационна възраст 26 и повече г.с. – независимо дали плодът е роден жив, или мъртъв;
б) телесна маса при раждането под 800 грама и/или гестационна възраст под 26 г.с. – при условие че плодът е роден жив и е живял поне 3 денонощия.

А това, че възрастите под 16 и над 35 години се водят заболявания е във връзка с определянето на рисковите бременности в цитираната от мен наредба, по-кокретно в § 1.
точки 4 и 5
И така, ако обаче пациентът реши да цитира тези норми на комисията с оглед на това да я задължи, може би членовете на същата многократно ще пожелават на майка му да забременее... :wink: