Страница 1 от 1
сем. жилище
Публикувано на:
11 Ное 2014, 00:39
от dilianapopova
Здравейте, някой може ли да ми каже дали при развод имам право да искам да остана с детето в жилище, което е собственост на бащата (от преди брака) до 18-тата му година. Ако има значение - аз имам друг апартамент на свое име, а бащата притежава 75% от имот, който ще наследи. Детето е висок % ТЕЛК и е със специфични потребности.
Re: сем. жилище
Публикувано на:
13 Ное 2014, 17:10
от Pause
Според мен ,съдът трябва служебно да изследва въпроса на кого да предостави ползването на семейното жилище
понеже собствеността на апартамента има значение за срока в който може да се ползва така е и в чл.56,ал.2 от СК.Но преди това трябва де се установи ,че процесният НИ е семейно жилище по смисъла на СК ,имайте впредвид също ,че ползването не е безвъзмездно за вас ще дължите наемна вноска ,а детето ще го ползва безвъзмездно.
Re: сем. жилище
Публикувано на:
14 Ное 2014, 17:25
от ilian_todorov
dilianapopova написа:Здравейте, някой може ли да ми каже дали при развод имам право да искам да остана с детето в жилище, което е собственост на бащата (от преди брака) до 18-тата му година. Ако има значение - аз имам друг апартамент на свое име, а бащата притежава 75% от имот, който ще наследи. Детето е висок % ТЕЛК и е със специфични потребности.
Една такава претенция според мен няма законно основание тъй като вие притежавате апартамент и има къде да живеете. Защо ви е да оставате в жилището на бащата не става ясно?!
Re: сем. жилище
Публикувано на:
30 Ное 2014, 15:27
от bobi9
От питането не става ясно за какво жилище става въпрос. АКо искате да останете просто в "някое" жилище собственост на бащата няма да стане. Семейно жилище по смисъла на закона,е това в което обикновено живеят съпрузите и отглеждат детето. Ако до този момент това се е случвало там,за където питате тогава основания има.Но категорично не може да се отговори на този въпрос,защото наличието на др собственост обикновено е пречка. Ако успеете да докажете,че потребностите на детето са релевантни към оставането му точно в това жилище,че то е специално пригодено,а другото не отговаря на жилищните нужди,тогава смятам,че съдът би съобразил това. Все пак водещ е интереса на малкото. Тук разбира се възниква въпроса при упражняването на родителските права по въпроса са жилището. Не бъдете напълно сигурна,че при евентуален развод,съдът ще ги предостави на Вас. Изобщо има много "ако" -та.