Не бих била така категорична, но не знам мативите ви ( не познавам мисленето ви).
Pause написа:Да, попитам и нещо извън тази тема може ли родителските права след развод да бъдат предоставени и на двамата родители,съответно има ли и такава установена практика от съдилищата която да е в интерес на детето ?
Доколкото ми е известно такава практика няма и е невъзможно да има( последното е мое съждение свързано с несигурност по последиците от предоставяне правата).
Прокрадна се едно Р по 290 за давността на присъдена издръжка, което директно казва едни неща, които не искам да приема - излиза, че родителят комуто не са предоставени род. права е по-облагодетелстван, така щото чл. 115 б. " ЗЗД" можел да се приложи в такава хипотеза. Пълна лудост, но задължителна ( абе верно не бил лишен, правата му дори не са ограничени, той само не ги упражнявал ежедневно, та за това имал право на правопогасяващо възражение). Напоследък не съм съгласна с доста актове на ВКС ( тея дни ми отхвърлиха една ЧЖ- има три начина да бъдеш уведомен за съдебен акт, абе верно не си уведомен, верно е, че срока няма как да тече ( до тук съвпада с моите твърдения), но .... просрочена ти е жалбата - нищо не разбрах, освен, че трябва да съм наследница на Ванга ), ама работа.Т.е. единият родител например живее с другия в отделно обособени и свързани жилища , но детето е непълнолетно и има нужда от двамата например.
За да допусне съда такова съжителстване трябва да са налице особени обстоятелства, изцяло в интерес на детето ( че налЕ- объркват му се ценностите и представите за бъдещия семеен живот). Детето има нужда от двама родители( идеалния вариант), но когато тези двама не могат да продължат да продължат като "основната клетка на обществото" ( хехе архаизми)- прекратяваме брака и на тва същото дете демонстрираме, какъв е живота отпосле. Всъщност като цяло е остаряло схващане, защото двойките вече не сключват гр.брак, ерго объркване моралните ценностти вече не са проритет дори за родителите.