Страница 1 от 1

Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2014, 23:47
от rada71
Здравейте,
Аз живея в чужбина и за това се обръщам към вас. Майка ми почина птеди една година, след нея бе брат ми в началото на тази година, а една седмица след него и баща ми. Наследници на имота съм аз и племенниците ми които са непълнолетни. За тях се грижи попечител, защото истинската им майка се разведе с брат ми преди 10 години и от тогава не ги е потърсила. Със съжаление разбрах, че брат ми има голям заем, който племенниците ми наследяват, а най-вероятно и аз.
Бихте ли ме посъветвали има ли начин имота да го получат племенниците ми, без да изплащат задълженията на баща си? Аз нямам никакви намерения да се връщам в България, искам да съм сигурна че децата имат подслон след всичките тези нещастия.
Благодаря ви!

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2014, 08:26
от neutralen
Всичко е много относително и зависи от подробностите по случая - на колко години са племениците, имота дали е единствено жилище, дали има ипотека върху имота, дали има съдебно решение за дълга и кога е постановено - преди или след смъртта на брат ви и т.н. Следва да ползвате услугите на адвокат от вашия град.

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 05:47
от rada71
Племенниците ми са на 17 и 15 години, имота е единственото им жилище, няма ипотека и съдебно решение.

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 08:22
от sunrise
Непълнолетните винаги приемат наследството по опис. Те ще са задължени само до размера на имуществото, което получават, но не могат да не наследят дълга, а само имотите. Вие не наследявате дълга на брат си.

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 13:09
от rada71
А могат ли да се откажат от наследството?

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 16:12
от sunrise
Каква всъщност е целта Ви?

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 16:24
от rada71
Ако те се откажат от наследство, задълженията и имота ще останат на мое име. Аз нямам намерение да се връщам в България, така че след години давността на заема ще изтече и аз ще мога да прехвърля всичко на племенниците. Такова беше и желанието на родителите ми. Възможно ли е това?

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 16:30
от sunrise
Непълнолетните не могат да правят отказ. Отделно от това е все едно дали ще се връщате в България, ЧСИ ще се удовлетвори от имотите, ако има такива.

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2014, 23:40
от neutralen
Това са прибързани изводи - все още няма съдебно решение - няма прекъсване на давността, не се знае какъв е размера на дълга и от коя година е задължението. Жилището е единствено и е несеквестируемо. Възможно е задължението да се погаси по давност.Питащата, или нейните близки следва да потърсят услугите на адвокат от техния град. :idea:

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 01:54
от rada71
Безкрайно ви благодаря!!!
Искам още да разбера колко точно ще е задължението при случай на наследство по опис. Горепосочения имот -къща с двор е на името на баща ми. На името на майка има някакви 14 дка земя. Значи мака ми като почина първа брат ми е наследил само 1/3 от земята, т.е. задължението в този размер ли да очаквам да е? Брат ми няма друга собственост на негово име. Баща ми почина след брат ми, т.е. неговата собственост няма нищо общо със задължението.

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 08:03
от sunrise
Задължението е толкова, колкото е посочено в изпълнителния лист плюс разноските по изпълнението.Няма значение,че брат Ви не е придобил дела на баща си, сега наследниците са го придобили и те също са част от имуществото им и служи за погасяване на задължението на брат Ви.

Re: Наследство на задължения

МнениеПубликувано на: 27 Авг 2014, 09:54
от eurolinker
neutralen е прав като ви съветва да се обърнете към адвокат, госпожо. Вариантите са два - или се прибирате в БГ, срещате се лично, говорите и упълномощавате такъв ИЛИ намирате такъв по препоръка и му изпращате пълномощно по пощата. Координирайте действията на попечителя чрез адвоката. Ако по някаква причина се наложи представянето на документ с нотариално заверен ваш подпис или от определена дата, заверката може да направи консулът в най-близкото до вас дипломатическо представителство на БГ.
Желая добро решение за вашите племеници.