Страница 1 от 1

прекратяване издръжка на учащ пълнолетен

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 17:39
от im4o_im4o
Привет на всички. Има влязло в сила решение, с което родител е осъден да заплаща издръжка на пълнолетно дете, което учи редовно висше образование.
Интресува ме, след като детето се дипломира, то автоматично прекратява ли се изплащането на издръжката или родителят трябва да заведе дело, за прекратяване на издръжката поради настъпване на основанието за нейното прекратяване и едва след като влезе в сила решението ,с което издръжката се прекратява, едва тогава спира да плаща?
Решението за прекратяването на издръжката има ли предварително изпълнение /по арг. на чл. 242 ГПК /аз много се съмнявам, де.
Например ако лицето днес се дипломира, а приемем че родителят трябва да води дело за прекратяване на издръжката, то делото ще продължи поне една година /в най- добрия случай/, докато се извъртят всички инстанции. Респективно после родителят ще трябва да води дело за да си вземе издръжката за този период /от дипломирането до влизане в сила на решението, че се прекратява издръжката/, ли? Благодаря предварително!

Re: прекратяване издръжка на учащ пълнолетен

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 00:24
от sunrise
Има ли образувано изпълнително дело за издръжката?
Не е необходимо да се води друго дело.

Re: прекратяване издръжка на учащ пълнолетен

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 16:49
от im4o_im4o
Не няма образувано изп. дело, тъй като родителят си плаща издръжката редовно.
Въпросът е обаче, при някаква спорна ситуация какво се прави - например родителят казва - "през м. май си се дипломирал и спирам да ти плащам", а пък детето казва "не, дипломирам се м. август". Та в такъв случай кога ще се спре плащането на издръжката?
Лошото е че неплащането на 2 вноски си е престъпление по чл. 183 НК, така че този въпрос не е маловажен.
Благодаря!

Re: прекратяване издръжка на учащ пълнолетен

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 18:14
от bird_of_paradise
ЗВО чл. 45. (1) Обучението по всяка специалност на образователно-квалификационна степен "бакалавър" или "магистър" завършва с държавен изпит или със защита на дипломна работа.

Когато излязат резултатите от държавния изпит, респективно от защитата на дипломната работа и при положителен резултат( различен от 2) задължението по чл. 144 отпада.
Предполагам ще е спорен момента за точната дата, но в никакъв случай спорът няма да е за период от два месеца.

Добре е, че нямате ИД, защото тогава е доста по-трудно.

Re: прекратяване издръжка на учащ пълнолетен

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2013, 23:02
от onzitam4
Детето може да учи още средно образование, да е пълнолетно но да не е навършило 20 г.
Въпросът пак е как родителят ще се снабди от съответнито учебно заведение с документ удостоверяващ кога детето му е завършило образованието си. От там едва ли ще му издадат такъв, предполагам, че ще се позоват, че това са лични данни. Много е важно разбира се установяването на това обстоятелство. Не знам дали съдилищата по приключило дело издават удостоверения въз основа на които страните да се снабдяват с други такива удостоверения от съответните институции.