Страница 1 от 1

За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2023, 12:56
от plaments
Нямам за цел да се отваря дискусия по темата за печатите. Дали, кога и доколко са необходими. Защо употребата им процъфтява в търговския оборот, въпреки очевидния нормативен недоимък по темата.
Въпросът ми е съвсем конкретен.

По случаен повод попаднах на Указа за печатите №612/1965г. Последните изменения и допълнения в него са от 2002 г., което го прави не чак толкава архаичен. В указа съвсем отчетливо се прави разлика между печат и щемпел, без да е дадена дефиниция за нито едно от двете понятия. Но е съвсем явно, че указът разбира две различни неща с двете понятия, защото:
- В точка 1. щемпелът е посочен като вид печат, като разликата би следвало да е във вида им по съдържание/изображение, съдейки по изброените видове печати: с държавния герб, обикновен (без държавния герб) и щемпел;
- В точка 7. е указано, че "физическите лица имат право да ползуват само щемпели", което окончателно потвърждава тезата, че печат и щемпел би следвало да са различни неща.

Та, въпросът ми е - Каква е разликата между печат и щемпел?

Re: За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2023, 22:34
от kpts_
В криминалистиката печатът има съдържание, което се предава в отпечатъка без възможност за добавяне на информация. Щемпелът има рамково съдържание, което в отпечатъка се допълва с информация, най-често ръкописно - например дата, име, длъжност, дори подпис.

Re: За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2023, 09:57
от plaments
Благодаря!
Много резонно обяснение, което изяснява въпроса. :)

Re: За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2023, 16:53
от hristev
Логично е обяснението, с оглед на факта, че нотариусите използват щемпели, в които добавят доп. информация - рег. №, три имена, ЕГН и прочие.

Re: За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2023, 17:09
от vili_spasova
Само да кажа, че споделям мнението на колегите писали по-горе по темата и да добавя, че не само нотариусите ползват и полагат щемпели. Такива се ползват от архитекти например при одобяване на арх. проекти, при поставяне на Апостил и тнт. Накратко - в щемпела се дописва информация и ако не фигурира такава, реално той не носи никаква информация относно документа, на който е положен. Върху печата нищо и никой не пише, обищновено щемпелът е валиден след нанасяне на необходимата за случая информация, положен подпис на длъжностно лице и кръгъл печат.

Сега се сещам, че и в трудовите книжки се полага щемпел /при прекратяване на тр отношение/.

Re: За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2023, 21:17
от guest1
Само допълвам - в трудовите книжки се холагат щемпели при започнане и при всяка промяна на трудовите правоотношения.

Казано беше, че "печат" съдържа цялата необходима информация, докато при полагане на "щемхел" - конкретна информация се вписва в момента. Знам случаи, когато на хора се налага често да се подписват (собстненоръчен подпис). Вместо това - те си правят "печат", представляващ подписа им.

Re: За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 26 Юли 2023, 04:36
от drewbinsky
Досега в много страни (например в България) може да съществуват различия между печатите и щемпелите, въпреки че в съвременни правни системи тези разлики са обикновено отменени или сведени до минимум autistic test

Re: За печатите и щемпелите...

МнениеПубликувано на: 01 Авг 2023, 10:39
от victorpatrick
В българското законодателство, термините "печат" и "щемпел" се използват за различни видове графични отпечатъци, които се използват за потвърждение на автентичността на документи или подписи. Въпреки че в някои случаи хората използват тези термини по подобен начин, в официалния контекст те имат различни правни и функционални значение.

Печатът е графичен отпечатък с определен дизайн, който се използва като официален подпис на юридическо или търговско лице. Обикновено печатите съдържат името на компанията, нейния юридически статут, адрес и други реквизити. Използването на печат се регулира от закона и обикновено е необходимо за сключване на договори и правни сделки. Bitlife