Страница 1 от 1

Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2022, 19:09
от atom22
Разочарован съм, че нищо не намерих в интернет за такъв базов въпрос. Така че нека моя е честа да го задам. Каква е обосновката да има минимални цени в този бранш, как се налага това изискване и каква е разликата с въвеждане на минимални цени например от зъболекарите?

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2022, 20:56
от ivan_lawyer
За да няма нелоялна конкуренция, един обявява 100 лева - друг минава и за 20 лева.

Принципно е да почва отнякъде пазарлъка - иначе една вечеря в ресторант е около 20 лева на човек, ако друг ресторант дава 10 лева, то би фалирали и двата ресторанта.

Минимални са - защото може и над тях.

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2022, 21:41
от guest1
При ценообразуването има основен принцип:

Цена има тогава, когато има сделка. Другото са само оферти.

Минимални цени (без значение на какво) имат ефект само при облагането на доходите.
Плащането на сумата, както и самото ползване на адвокат - не е задължително.

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2022, 22:20
от atom22
Хм, добре, доколкото виждам този под на цените идва от наредба, която е издадена от Висш Адвокатски Съвет. Този съвет длъжен ли е по закон да я издава или му се е сторило за удачно да я напише между другото? И понеже този съвет е монопол, на теория как се предполага, че трябва да се осъществява контрол над действията му?

Не знам, на мен ми изглежда нелепо това нещо, някой се е видял с власт и е сложил една врата в полето за да печели повече, щом можеш сам да си пишеш правилата защо пък не? Не знам колко е ефективно наложено това, предполагам, че не много, но същото основание биха имали и редица други браншове в икономиката да сложат и те под на таксите си. Само че при тях сигурно ще се казва картел, а тук го наричат достойно възнаграждение.

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2022, 18:54
от kalahan2008
atom22 написа:Хм, добре, доколкото виждам този под на цените идва от наредба, която е издадена от Висш Адвокатски Съвет. Този съвет длъжен ли е по закон да я издава или му се е сторило за удачно да я напише между другото?

ЗАКОН ЗА АДВОКАТУРАТА
Чл. 36. (1) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз има право на възнаграждение за своя труд.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Размерът на възнаграждението се определя в договор между адвоката или адвоката от Европейския съюз и клиента. Този размер трябва да бъде справедлив и обоснован и не може да бъде по-нисък от предвидения в наредба на Висшия адвокатски съвет размер за съответния вид работа.
(3) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) При липса на договор, по искане на адвоката, адвоката от Европейския съюз или клиента адвокатският съвет определя възнаграждение съгласно наредбата на Висшия адвокатски съвет.
(4) Възнаграждението може да се уговори в абсолютна сума и/или процент върху определен интерес с оглед изхода на делото, с изключение на възнаграждението за защита по наказателни дела и по граждански дела с нематериален интерес.

atom22 написа:И понеже този съвет е монопол, на теория как се предполага, че трябва да се осъществява контрол над действията му?

По реда на оспорване на нормативни актове - по реда на АПК пред Върховния административен съд.

atom22 написа:Не знам, на мен ми изглежда нелепо това нещо, някой се е видял с власт и е сложил една врата в полето за да печели повече, щом можеш сам да си пишеш правилата защо пък не? Не знам колко е ефективно наложено това, предполагам, че не много, но същото основание биха имали и редица други браншове в икономиката да сложат и те под на таксите си. Само че при тях сигурно ще се казва картел, а тук го наричат достойно възнаграждение.


ТАРИФА за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност
https://notary-chamber.bg/sites/default ... eynost.pdf

ТАРИФА за таксите и разноските към Закона за частните
съдебни изпълнители
https://www.bcpea.org/upload/389/TARIFA_new.pdf

МЕТОДИКА за определяне на размера на възнагражденията за предоставяне на проектантски
услуги в устройственото планиране и в инвестиционното проектиране
Издадена от председателя на Камарата на архитектите в България, обн., ДВ, бр. 41 от 22.05.2007 г., в сила от 23.08.2007 г., изм. и доп.,
бр. 37 от 7.05.2019 г., в сила от 7.05.2019 г.
https://kab.bg/core/wp-content/uploads/ ... 0%B5-1.pdf

НАРЕДБА № 2 ОТ 29 ЮНИ 2015 Г. ЗА ВПИСВАНЕТО, КВАЛИФИКАЦИЯТА И ВЪЗНАГРАЖДЕНИЯТА НА ВЕЩИТЕ ЛИЦА
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136560327


ЗАКОН ЗА ЗАКРИЛА И РАЗВИТИЕ НА КУЛТУРАТА
Чл. 10. (3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 93 от 2005 г., в сила от 01.01.2007 г.) Творческите съюзи са доброволни сдружения с нестопанска цел, които обединяват лица, извършващи сродна творческа дейност в областта на културата. Творческите съюзи могат да приемат тарифи за минималните размери на възнагражденията на своите членове, упражняващи свободна професия.
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2134664704

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 19 Сеп 2022, 20:13
от ivanov_p
В Холандия скоро са искали да приемат закон с който всеки пълнолетен трябва да се застрахова за правни услуги и когато му се наложи държавата му определя безплатно адвокат, като застрахователя плаща на адвоката. Не може да си избереш адвокат, назначават се по списък, за да има равенство и между тях. Имало е двуседмична стачка на адвокатите и приемането е отложено, но щом нещата са тръгнали вече е въпрос на време да се въведе.

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2022, 18:55
от atom22
Уау, по-лошо е било отколкото съм си мислел. Колко много закони за бракуване имаме само в този малък диапазон, който обхваща тази тема. Тук и ще е трудно, всеки опитал се да ги пренапише и обнародва ще срещне голяма съпротива особено при адвокати, нотариус. Сегашните крехки правителства не биха могли, но някой ден някой ще трябва да се захване.

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 20 Сеп 2022, 21:23
от guest1
Тази тема - за минимални цени на ... нещо си - отдава не е интересна. не само в този форум - изобщо.

Наскоро имах нужда от професионална услуга, от специалист „регулирана професия“. И същия и каза - „Няма да ми плащаш!“ Цена - НУЛА ЛЕВА!
Ко праим ся?

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2022, 12:23
от hristev
На kalahan2008 черпакът е голям!

Сипва боб като майстор!

Евала!

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 21 Ное 2022, 21:19
от ilian_todorov
atom22 написа:Уау, по-лошо е било отколкото съм си мислел. Колко много закони за бракуване имаме само в този малък диапазон, който обхваща тази тема. Тук и ще е трудно, всеки опитал се да ги пренапише и обнародва ще срещне голяма съпротива особено при адвокати, нотариус. Сегашните крехки правителства не биха могли, но някой ден някой ще трябва да се захване.

Има начин да се заобиколи този закон. Може да се разбереш с адвоката да те представлява безплатно, ако си му близък, но въпреки това да му кихнеш нелегално някой лев. ЗА дава такава възможност. Ако спечелите делото, той ще получи от ответната страна адвокатското си възнаграждение и ще ти върне това, което си му дал ти. :idea: Всичко това с уговорката, че другата страна си плати задължението към него.

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2022, 07:25
от tomov2
Мнението ми е, че Наредба номер 1 е незаконна, тя противоречи на:

1. Конституцията.

2. Закона за защита на конкуренцията.

3. Европейското право за защита на конкуренцията.

Недопустимо е съсловна организация да самоопределя минимални цени. Изяснено и в решение Решението по съединени дела C-427/16 и C-428/16, на съда на Съюза. Обръщам внимание-българския превод на това съдебно решение намирам за неточен. В българския превод е записано: "би могла да ограничи конкуренцията в рамките на вътрешния пазар по смисъла на чл. 101, §1 ДФЕС“". Ако погледнете оригинала е използван израза is capable, което се превежда "е в състояние да"(ограничи конкуренцията, а не" би могло". Леко ефекът е като филма изгубени в превода, леко различен превод, и се изменя значението. Ето какво казва съда "(...) and, secondly, which does not authorise the courts to order reimbursement of fees in an amount less than that minimum amount, is capable of restricting competition in the internal market within the meaning of Article 101(1) TFEU "



Редно е прокуратурата към ВАдмС да оспори увеличението-което успешно е правила и в миналото, или защо не-цялата наредба, и то с максимален приоритет. Като допълнителен мотив за оспорването е липса на икономическа обосновка-инфлацията НЕ е 300 процента, а далеч по-ниска, че да има на места почти трикратно увеличение. Дори и да има подобна наредба, дори и да има увеличение-нека да е с инфлацията, обявена от статистиката, а не с пъти.

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2022, 09:11
от guest1
tomov2 написа:Мнението ми е, че Наредба номер 1 е незаконна, тя противоречи на:
1. Конституцията.
2. Закона за защита на конкуренцията.
3. Европейското право за защита на конкуренцията.
Недопустимо е съсловна организация да самоопределя минимални цени.

Добре разсъждавате, но ... Адвокатската гилдия не е единствената организация, която залага минимални цени на услугите. Включително и санкции, за нарушаването им (подбиване на цените).

Re: Защо адвокатите имат минимални цени за услугите

МнениеПубликувано на: 22 Ное 2022, 17:34
от ivan_lawyer
В крайна сметка има и някакъв праг.

Цената на бензина е 3 лева. Да полагаш труд без пари е самоубийство.

Отделно - всички искат тънко, главата ми е надута от безплатни консултации, като е лудница.

Плати си и си говори безкрайно. Или с 2 думи - не плащаш и няма да работя. Само задълженията са около 200 лева - при това на минимум. Ако не плащаш наем на офис. Което все повече става и това скъпо.

В крайна сметка при победа си връщаш имотите. Като те щипна по тарифата - ще слушаш.