Страница 1 от 1

Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2016, 13:26
от deskata8282
Здравейте,

Имам следния казус... от 1 месец сме закупили апартамент (на последен етаж в 8 етажен блок) и имаме проблем с налягането на водата. Идваха от Софийска вода и от Топлофикация и проблема не е от абонатната и помпата. На последното посещение присъствах и аз и техника от Топлофикация ми обясни какъв е вероятният ни проблем. Сменени са хоризонтални и вертикални щрангове в целия блок, но само в нашия вход са сменени цолажите на тръбите - към драстично намаляване (с цел по-малко разходи)... От абонатната излизат едни тръби, от нашия вход обаче преминават във ф25. Нагоре вертикалните са още по-малки... Ние сме 8 етажен блок с по 2 апартамента на етаж.Другите входове имат по-широки тръби и нямат проблем с налягането. Домоуправителя се покрива, казва че му е изтекъл мандата и сега нямаме нов домоуправител. Може ли да ми каже някой има ли някакво минимално изискване за цолажа на тръбите в блок? Евентуално има ли как да издиря фирмата, която е сменяла щрангове и да им търся отговорност? Щранговете са сменяни скоро... съответно никога няма да се съгласят съседите да събираме пари за нови щрангове........ Ще съм ви много благодарна за мнение, направо съм отчаяна вече :|

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 10 Юли 2016, 16:23
от lakavitsa
Домоуправителят, или по-точно Управителят на етажната собственост е такъв до избора на нов. Независимо колкото време се проточи това, например 10 години. Така че изтичането на мандата му не спира отговорностите му.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 10 Юли 2016, 20:23
от jhoro
deskata8282 написа:Идваха от Софийска вода и от Топлофикация и проблема не е от абонатната и помпата. На последното посещение присъствах и аз и техника от Топлофикация ми обясни какъв е вероятният ни проблем. Сменени са хоризонтални и вертикални щрангове в целия блок, но само в нашия вход са сменени цолажите на тръбите - към драстично намаляване (с цел по-малко разходи)... От абонатната излизат едни тръби, от нашия вход обаче преминават във ф25. Нагоре вертикалните са още по-малки... Ние сме 8 етажен блок с по 2 апартамента на етаж.Другите входове имат по-широки тръби и нямат проблем с налягането.

Изобщо не съм убеден, че са ви обяснили правилно. Такова намаляване на сечението на щранга във височина се прави с цел намаляване на дебита и увеличаване (запазване) на налягането. По-малко сечение -> по-високо налягане.
А това "ф25" - вероятно е тръба 1" (цол / инч - както ви харесва) = 25,4 мм.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2016, 13:15
от teogeo
lakavitsa написа:Домоуправителят, или по-точно Управителят на етажната собственост е такъв до избора на нов. Независимо колкото време се проточи това, например 10 години. Така че изтичането на мандата му не спира отговорностите му.


Иди го обясни на адвокатска кантора "Шопов, Янков + Сульо, Пульо Атанас и аз...". Аз не успях (но пък съдът им го обясни с размах).

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 09:51
от n_ikito
jhoro написа:Изобщо не съм убеден, че са ви обяснили правилно. Такова намаляване на сечението на щранга във височина се прави с цел намаляване на дебита и увеличаване (запазване) на налягането. По-малко сечение -> по-високо налягане.
А това "ф25" - вероятно е тръба 1" (цол / инч - както ви харесва) = 25,4 мм.

Нека една тръба има две различни сечения: широка част и стеснена част. От закона на Бернули и от уравнението за непрекъснатост, което гласи, че произведението на скоростта на частиците в дадено сечение и площта на това сечение остава постоянна, може да се направи извода: -на местата, където токовата тръба се стеснява, скоростта на струята нараства, а там където се разширява тръбата, флуидът се движи с по-малка скорост. От тук следва ,че където скоростта е по-голяма, налягането ще бъде по-малко и обратно, където скоростта е по-малка, налягането ще бъде по-голямо.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 16:39
от jhoro
n_ikito написа:Нека една тръба има две различни сечения: широка част и стеснена част. От закона на Бернули и от уравнението за непрекъснатост, което гласи, че произведението на скоростта на частиците в дадено сечение и площта на това сечение остава постоянна, може да се направи извода: -на местата, където токовата тръба се стеснява, скоростта на струята нараства, а там където се разширява тръбата, флуидът се движи с по-малка скорост. От тук следва ,че където скоростта е по-голяма, налягането ще бъде по-малко и обратно, където скоростта е по-малка, налягането ще бъде по-голямо.

Значи ние казвате, че в една хладилна инсталация (примерно) агента преминавайки от по-тясната в по-широката тръба - си повишава налягането? Ако е така - то този хладилник няма да работи.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 17:14
от jimi66
deskata8282 написа: Може ли да ми каже някой има ли някакво минимално изискване за цолажа на тръбите в блок? Евентуално има ли как да издиря фирмата, която е сменяла щрангове и да им търся отговорност?

Аз също съм в 8 етажен блок и тръбите и на студената и на топлата вода са с диаметър 2 цола, в този случай няма проблем с налягането. При един цол за да стигне добро налягане до осмия етаж, никой по-надолу не трябва да ползва в този момент вода, и пак е възможно налягането да е слабо.
Търсете договор между Етажната собственост и фирмата, домоуправителя трябва да има екземпляр, и какво е предвидено по договора. В акт 16 на блока би трябвало да е описано ВиК, ТЕЦ, ЕЛ, търсете в Общината - техническата служба.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 19:26
от doc03
jimi66 написа:Аз също съм в 8 етажен блок и тръбите и на студената и на топлата вода са с диаметър 2 цола, в този случай няма проблем с налягането. При един цол за да стигне добро налягане до осмия етаж, никой по-надолу не трябва да ползва в този момент вода, и пак е възможно налягането да е слабо.

... леле ....
До мен на 8-ми етаж тръбите са 3/4, а след водомера са 1/2 цола, и водата ще ме отнесе ... Какво ли щеше да е с "2" :roll: цола тръби ....?
:D

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2016, 22:45
от jhoro
jimi66 написа:Аз също съм в 8 етажен блок и тръбите и на студената и на топлата вода са с диаметър 2 цола, в този случай няма проблем с налягането. При един цол за да стигне добро налягане до осмия етаж, никой по-надолу не трябва да ползва в този момент вода, и пак е възможно налягането да е слабо.
Търсете договор между Етажната собственост и фирмата, домоуправителя трябва да има екземпляр, и какво е предвидено по договора. В акт 16 на блока би трябвало да е описано ВиК, ТЕЦ, ЕЛ, търсете в Общината - техническата служба.

При 1" може да не ви стига дебита, не налягането. То затова се смята
Чл. 6. (1) Максималното денонощно водно количество за питейно – битови нужди в жилищни и обществени сгради qмакс р се определя по формулата:
qмакс р = Σ qн макс р x Мсгр / 1000 , m³/d
където:
qн макс р е водопроводната норма на максималното денонощно водно количество в I/d, която се определя по Приложения No 1 и 2);
Мсгр – броят на водопотребителите от всеки вид в сградата.
По същата формула са смята и за обща вода qмакс р об, за студена вода - qмакс р ст и за топла вода - макс р т.
Норми за проектиране на водопроводни и канализационни инсталации в сгради


А по Наредба № 2 от 22 март 2005 г. За проектиране, изграждане и експлоатация на водоснабдителни системи (изм. и доп. ДВ. бр.45 от 14 Юни 2016г.)
няма изискване за "цолажа", но пък има изискване за налягането
Чл. 22. (1) Минималното налягане над повърхността на терена за критичната точка във водопроводната мрежа е:
1. при едноетажно застрояване - не по-малък от 0,1 МРа;
2. при по-голяма етажност за всеки етаж се добавят по 0,04 МРа.
(2) В случаите, когато напорът за отделни сгради е недостатъчен, към сградните инсталации се проектират съоръжения за повишаването му.
Чл. 24. Максималното налягане във водопроводната мрежа на населените места е 0,6 МРа.

10 етажна сграда - над повърхността на терена трябва да е поне 0,5 МРа.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2016, 09:13
от n_ikito
jhoro написа:Значи ние казвате, че в една хладилна инсталация (примерно) агента преминавайки от по-тясната в по-широката тръба - си повишава налягането? Ако е така - то този хладилник няма да работи.

Не, не казам аз, а закона на Бернули. И е факт. Ако няма поток, налягането навсякъде е едно и също /всяка хидравлична машина го ползва/, ако има поток, налягането е по-малко там където скоростта е най-голяма. Физика за 7-8 клас. Изпитвали са ме на дъската... :idea:
Относно хладилника не много точен пример, заради компресора, но все пак - Как работи хладилникът? Компресора нагнетява фреона, който на този етап е газ и го изпраща в кондензатора. Там, заради високото налягане, започва втечняването на фреона. Течния фреон постъпва във филтъра. След това постъпва в капилярната тръба - с малко сечение (капилярка). Капилярката служи да отдели системата на ниско и високо налягане. Капилярната тръба действа като дюза. При преминаването на фреона през нея се получава пад на налягането и температурата. От капилярната тръба фреона постъпва в тромпета на изпарителя, където става впръскването. В тази точка започва бурното кипене и изпаряване на хладилния агент, при което кипене се отнема топлината от вътрешния обем на хладилния шкаф.


п.п. Развалихме темата на човека...

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2016, 17:53
от jhoro
Е чак пък развалили ..
Човека си пита
deskata8282 написа:Може ли да ми каже някой има ли някакво минимално изискване за цолажа на тръбите в блок? Евентуално има ли как да издиря фирмата, която е сменяла щрангове и да им търся отговорност?

И аз му казах, че има "Норми за проектиране ..." и Наредба - в тях е указано как се изчисляват всички параметри на водопроводните инсталации. Включително - "Минималното необходимо налягане пред санитарните арматури ..."
Колкото до фирмата изпълнител - тя би трябвало да се съобразява с проекта на сградата, ако няма проект за самия ремонт.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 14 Юли 2016, 20:20
от jhoro
n_ikito написа:Не, не казам аз, а закона на Бернули. И е факт. Ако няма поток, налягането навсякъде е едно и също /всяка хидравлична машина го ползва/, ако има поток, налягането е по-малко там където скоростта е най-голяма. Физика за 7-8 клас. Изпитвали са ме на дъската... :idea:

Едно допълнение - че предното го писал от телефона.
"На теория - между теорията и практиката няма разлика. На практика - има."

Цитираното Уравнение на Бернули (не е чак закон) е от механика на флуидите, която не се учи в 8 клас (не и в такъв обем). Флуиди са и газовете, и течностите. Със или без компресор - няма никакво значение. В това уравнанеи се гонори за идеален флуид и не се отчита триенето в стените на тръбите.

Сега за практиката. Представете си една 15-етажна жилищна сграда. Вие казвате, че ако няма консумация (няма поток) - налягането на първия и на 15-я етаж ще е едно (еднакво) - така ли ???

Към питащия deskata8282 - казахте, че тръбата е Ф25. Това външен или вътрешен размер? Защото определящ е вътрешния размер. Значи - ако външно е 25 mm, вътрешно е 3/4 цола. При дебелина на стената 2 - 2,3 mm. Това не е много важно, но да си знаете.

Re: Проблем със сменени щрангове

МнениеПубликувано на: 15 Юли 2016, 13:20
от n_ikito
Нямам намерение да пиша монография по темата. Че е закон, закон е /За Бернули става дума/. Има и един Паскал, който се е занимавал с налягането във флуиди.
Няма да е еднакво налягането, заради различната дълбочина.


п.п. В кой клас се изучава не мога да споря, беше преди 30г.
п.п.п. Намаляването на сечението на водопровода, никога не увеличава налягането.