Питане относно касиер на входа !
Публикувано на:
11 Яну 2012, 12:10
от paraponti
Здравейте, имам следното питане относно приемане на касата на входа, аз и жена ми с сина който е на 5 месеца живеем в жилището на братовчет ми който не живее в София.Тъй като идва ред на апартамента в който живеем да вземе касата искам да питам как стоят нещата законово, за това дали трябва ние като обитатели да поемаме тази каса и задължението на домоуправителя. Доколкото знам само собственици могат да бъдат домоуправители/касиери. А и ние не живеем постоянно на адреса, и не се знае до кога ще сме тук.
Моля споделете мнение.
Re: Питане относно касиер на входа !
Публикувано на:
12 Яну 2012, 11:52
от toni_sf
По закона независимо дали сте под наем можете да изпълнявате тази функция , единствено ако срока на пребиваването ви е по малък от мандата на Управител на ЕС може да предложите на ОС да не Ви избира за такъв.Другият случай е такъв избират Ви и преди да напуснете ЕС предизвиквате ново ОС и предавате щафетата на следващият .
Re: Питане относно касиер на входа !
Публикувано на:
12 Яну 2012, 19:13
от rts
Вижте ал.5 и ал.8 на чл.19 от ЗУЕС и чл.20 от ЗУС - МОЖЕТЕ ДА ОТКАЖЕТЕ ТЕЗИ ДЛЪЖНОСТИ, защото не сте собственик или ползвател, и нямате задължение да участвате в управлението (ползватели са само тези, на които е учредено вещно право на плозване с нотариален акт).
ЗУЕС:
Чл. 19. (1) Изпълнителният орган на етажната собственост е управителен съвет (управител).
(2) Управителен съвет (управител) се избира за срок до две години.
(3) Управителният съвет се състои от нечетен брой членове, определен с решение на общото събрание, но не по-малко от трима.
(4) Членовете на управителния съвет избират от своя състав председател.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Членове на управителния съвет могат да бъдат собственици и ползватели. За член на управителния съвет (управител) може да бъде избрано и посочено от собственика лице, което живее в сградата и е вписано в книгата на етажната собственост, както и лице, посочено от представляващия юридическото лице или едноличния търговец, когато самостоятелни обекти са собственост на юридически лица или еднолични търговци.
(6) Мандатът на член на управителния съвет (управителя) може да се прекрати предсрочно при неизпълнение на задълженията му само с решение на общото събрание.
(7) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание на членовете на управителния съвет (управителя) и касиера може да се заплаща възнаграждение.
(8) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 50 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се сключва от упълномощено от общото събрание лице.
Задължение за участие в управлението
Чл. 20. (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик или ползвател може да откаже да бъде член на управителния съвет (управител) или член на контролния съвет (контрольор) само в случаите на трайна фактическа невъзможност поради болест или дълготрайно отсъствие през съответната година, както и при предложение за повторен избор.