Страница 1 от 1

Продажба

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 13:49
от dragon_soul
Искам да попитам при продажба в режим на етажна собственост , трябва ли собственикът на отделния апартамен първо да предложи на другите собственици в сградата , както съсобственикът е задължен да го направи по чл.33 от ЗС или не ? Изобщо изисква ли се съгласие , разрешение от другите собственици ? Защото на няколко места , четох , че не се изисква продавачът да предложи първо на другите собственици , а може да продаде направо на трето лице , но не съм сигурна . Блгодаря .

Re: Продажба

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 14:29
от ifand
При продажба на самостоятелен обект в сграда, който е собственост само на един от етажните собственици обикновено не се изисква декларация от другите етажни собственици, че им е предложено да изкупят имота и те са отказали.
Някои нотариуси още искат такава декларация, особено за малки сгради с по няколко самостоятелни обекта.
Най-добре да се посъветвате с нотариуса, при който ще се изповядва сделката.

Re: Продажба

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 14:36
от dragon_soul
Благодаря !

Re: Продажба

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 14:43
от Standbay
Искам да попитам при продажба в режим на етажна собственост , трябва ли собственикът на отделния апартамен първо да предложи на другите собственици в сградата , както съсобственикът е задължен да го направи по чл.33 от ЗС или не ?

НЕ!!!
Решение № 61 от 5.V.1959 г. по гр. д. № 37/59 г., ОСГК
Съдебна практика на ВС на НРБ - граждански отделения, 1959 г., С., Наука и изкуство, 1960 г.
чл. 33 ЗС
Разпоредбите на чл. 33 ЗС нямат приложение при продажба на етажна собственост. При продажба на етажна собственост изкупуване не се допуска.
----------------------------

Разпоредбите на чл. 33 ЗС не намират приложение при продажба на етажна собственост. Последната по своята същност е отделна собственост. Това изрично е казано в чл. 37 ЗС. Общите части при нея, към които спада и мястото, имат акцесорен характер и не могат да и придадат характер на съсобственост. Затова и разпоредбите на чл. 33 ЗС, които се намират в главата за съсобствеността и се отнасят за нея, не могат да намерят приложение и при етажната собственост. Това следва и обстоятелството, че докато както и в Закона за етажната собственост (ДВ, бр. 257/33 г.), така и в Наредбата-закон за етажната собственост (ДВ, бр. 214/35 г.) изрично се предвиждаше, че при етажната собственост правилата за изкупуването намират приложение (чл. 24 от първия и чл. 22 от втория) в сега действуващия Закон за собствеността, с който се урежда и етажната собственост, такава разпоредба липсва. Не може да се счете, че невъзпроизвеждането й се дължи на схващането, че за нея по общо правило следва да намерят приложение разпоредбите на чл. 33 ЗС. При етажната собственост имаме отделна собственост, а общите части имат акцесорен характер и затова не може по право правилата за съсобствеността, каквито съдържат разпоредбите на чл. 33 ЗС, да намерят приложение за нея. Там, където разпоредбите на този член следва да намерят приложение, ако и да не се намираме при съсобственост, законодателят изрично го е предвидил, какъвто е случаят при суперфицията (чл. 66 ЗС). Непредвиждането правилата на чл. 33 ЗС да имат приложение и при етажната собственост е сторено в съгласие с правилата на социалистическото общество, според които притежаването в лична собственост на постройки е свързано с личните и семейните нужди, които при етажната собственост обикновено са задоволени с участието в нея. Затова при продажба на етажна собственост изкупуване не се допуска.

Re: Продажба

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 14:51
от iva_sh
правилата за изкупуване се отнасят за имоти в режим на съсобственост, докато при етажната собственост отделните обекти са индивидуана собственост

Re: Продажба

МнениеПубликувано на: 01 Дек 2010, 14:55
от dragon_soul
Разбрах отлично каквото ме интересуваше . Благодаря много за отговорите .