Интересно.
А. Вероятно може да го впишете и двамата, като отбележите някъде в книгата, че обектът е общ за двата входа.
Не вярвам някой въобще да го проконтролира или да Ви направи проблем в Общината; но бихте могли да поискате консултация и от тях.
Б. Има още един вариант, който на самия мене ми звучи странно и абсурдно. Да се приеме, че магазинът има самостоятелен вход и е отделéн, следователно е отдéлен вход. Тогава той би трябвало да си състави своя Книга на собствениците, защото макар и само с 1 обект, няма да попада в изключението по чл. 3 ЗУЕС. От друга страна, доколкото има само един обект, няма какво да се управлява по реда на ЗУЕС, да си свиква ОС, да си избира управител и тн.
В. Като че ли е най-чисто да го причислите само към някой от входовете - по избор на клиента (или ако има някакви традиции или документация).
Г. За общи въпроси на цялата сграда може да се мисли за свикване на съвместно общо събрание по чл. 18. Тогава обаче не се прилага мнозинството според процентите, а според броя присъстващи. Следва ли фирмата да излъчи представители? Да. Колко? Равен брой с другите, казва законът.
Това разрешение обаче не е вярно, защото чл. 18 се прилага за съвместни ОС на отделни ЕС, а 2та входа НЕ са отделни ЕС (чл. 8 ЗУЕС, 39 ЗС), а само форма на разделно управление на една ЕС. Тогава съвместното ОС на двата входа би трябвало да се проведе по общите правила, като единствената трудност е, че законът не предписва кой ще го свика. (Вероятно един от управителите по аналогия от чл.18.)
Д. Затова е интересно, защото се оказваме пред празнота в законодателството, и ще се наложи да се приложат правилата за правоприлагане по аналогия:
- какво се прави, когато в един вход има само един собственик (то може и 10 апартамента да са на един човек): (а) безпредметно е да се прилага ЗУЕС в този вход или (б) е недопустимо управлението по входове. Принципно клоня към второто разрешение (с вариацията при повече входове този вход да се причисли към един от другите), защото не можем самоволно да "отменим" закон, а и в тези случаи остава част от проблематиката на ЕС - по ремонти и др. Иначе казано: чл. 8 ІІ ЗУЕС казва, че "може" по входове, ако може, ма може и да не може
.
- кой свиква ОС на цяла сграда, която се управлява по входове - даденият по-горе (б. "Г" накрая) отговор не изглежда проблемен
Е. Що се отнася до разходите, в подкрепа на казаното от Сър Хъмфри е и правилото на чл. 33 от Примерния правилник.
Остават обаче някои разходи като напр. почистването на тротоара пред сградата.